Spotkanie dla inwestorów

Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i dowiedz się, czy inwestowanie w nieruchomości pod wynajem wciąż się opłaca

Wkład własny w mieszkanie

Czym właściwie jest wkład własny do mieszkania? W ogólnym ujęciu jest to udział w inwestycji, w której zwracamy się do banku o jej sfinansowanie. Wkład własny zatem jest głównym aspektem, od którego dany bank oblicza wypłatę środków. Jeżeli osoba ubiegająca się o kredyt nie dysponuje wkładem własnym, przyznanie kredytu nie będzie możliwe nawet wówczas, gdy dana osoba będzie posiadała zdolność kredytową. Dla osób ubiegających się o przyznanie kredytu jest to najczęściej największy problem. Jest to dosyć wysoka kwota, którą trzeba zagospodarować jeszcze przed zaciągnięciem kredytu. Kwoty tej nie można rozdzielić na kilka płatności. Musi ona być wpłacona jednorazowo. Wkładem własnym nie może być inne mieszkanie obciążone hipoteką, samochód lub drogocenna biżuteria.
Jak obliczyć wkład własny w 2022 roku? Wartość wkładu własnego oblicza się od wartości danego mieszkania. Najczęściej jest to 20% od ceny nieruchomości. Przykładowo, jeśli chcemy kupić kawalerkę za 250000 zł, wkład własny wyniesie 50000 zł. Analogicznie będzie w przypadkku, gdy cena nieruchomości wynosi 600000 zł. W tym przypadku wkład własny wyniesie 120000 zł. W wielu bankach wysokość wkładu własnego jest inna. Zależy to od wskaźnika Ltv (Loan to value), którego banki wykorzystują do obliczania największej wartości. Wskaźnik ten przedstawia korelację całej kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia.
Co ciekawe, jeszcze do 2015 roku uzyskanie kredytu było możliwe bez wkładu własnego. Po 2015 roku wartość wkładu własnego wzrosła do 10%. Na tę chwilę wkład własny osiągnął poziom 20% od ceny nieruchomości. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen nieruchomości, należy liczyć się z faktem, że wartość wkładu własnego będzie w wielu przypadkach również wyższa.
Jeśli osoba ubiegająca się o kredyt nie ma wiedzy w tym zakresie dobrym sposobem jest skorzystanie z usług agentów kredytowych. Pomogą oni wyszukać najlepszą z wielu ofert proponowych przez banki. Dodatkowo pomogą w całym procesie ubiegania się o kredyt.


Kontakt

Champion Invest

ul. Mickiewicza 34
70-386, Szczecin

tel. 797 101 084

e-mail: biuro@champion-invest.pl

 

Formularz kontaktowy