Spotkanie dla inwestorów

Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i dowiedz się, czy inwestowanie w nieruchomości pod wynajem wciąż się opłaca

Stopa zwrotu na poziomie 7%. Koszty najmu nadal rosną

Stawki najmu w największych miastach Polski są już porównywalne do tych z Europy Zachodniej. W grudniu ubiegłego roku koszt wynajmowania mieszkania był o 6% wyższy niż w 2018 r. Zauważyć jednak należy, że tempo wzrostu cen mieszkań wyniosło ok 13%. Zatem koszt najmu rośnie, ale nie tak szybko jak koszt nieruchomości.

Obecne ceny pozwalają uzyskać stopę zwrotu na poziomie 7% w skali roku. Oznacza to, że inwestowanie w mieszkanie na wynajem jest nadal bardziej opłacalne niż ulokowanie pieniędzy w lokacie bankowej przy założeniu, że wynajmujemy lokal przez pełne 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że ten poziom zwrotu nie uwzględnia kosztów dodatkowych, takich jak np. remont.

Popyt na mieszkania na wynajem jest na polskim rynku nadal stosunkowo duży. Zauważyć też należy, że tkwi w nim spory potencjał. W Unii Europejskiej odsetek najemców wynosi aż 18%, w Polsce jest to zaledwie 5%. Inwestorzy są więc zainteresowani tym segmentem rynku, ze względu na to, że uzyskiwane są na nim atrakcyjne stopy zwrotu. Średnia stopa zwrotu może być trudniejsza do osiągnięcia jeśli pojawi się sytuacja, w której mieszkanie nie będzie miało tymczasowo lokatora. Stopa zwrotu z inwestycji będzie też niższa jeśli zakup mieszkania będzie finansowany kredytem.


Spowolnienie gospodarcze, rynek pracy a wynajem mieszkań

Nie da się ukryć, że spowolnienie gospodarcze może spowodować „odpływ” imigrantów, którzy zasilają rynek pracy w Polsce. Taka prognoza będzie miała niekorzystny wpływ na krajobraz rynku wynajmu lokali. Wynika to z tego, że imigranci stanowią dużą część wynajmujących mieszkania w całym kraju. Boom budowlany zapewnia im tutaj pracę, jeśli tylko wyhamuje, nie będzie już potrzebował takiej ilości pracowników. W rezultacie zachwieje to całym rynkiem wynajmu mieszkań.

 


Kontakt

Champion Invest

ul. Mickiewicza 34
70-386, Szczecin

tel. 797 101 084

e-mail: biuro@champion-invest.pl

 

Formularz kontaktowy